Ciekawe książki do wykorzystania w pracy harcerskiej
Wakacje minęły i rozpoczął się rok harcerski 2017/2018. Każdy z drużynowych zapewne przygotował już plan pracy lub jeszcze dopracowuje cele i zamierzenia na obecny rok harcerski.
Chciałabym zaproponować Wam kilka interesujących publikacji, które można wykorzystać w pracy harcerskiej. Są to nowości na rynku wydawniczym, a tematyka poruszana w opisanych poniżej książkach może okazać się przydatna w pracy z dziećmi i młodzieżą.
Jako pierwszą chciałabym przedstawić książkę pt. „Podręcznik Skautingu.” Wydaje mi się, że jest to kompendium niezwykle przydatnych umiejętności, które harcerze przekazują sobie od ponad stu lat i można ją polecić wszystkim harcerzom – młodym i starszym. Autorzy książki pokusili się o sporządzenie listy najcenniejszych sekretów, nabytych sprawności, a wszystko to opatrzone jest setkami kolorowych zdjęć i tabel. Tekst książki został dostosowany do polskich realiów, więc opisy np. roślin czy zwierząt są zgodne z tymi, które występują w naszym kraju. Znaleźć tu można praktyczne instrukcje dotyczące doskonalenia umiejętności, takich jak: trekking, nawigacja, kemping, rozpalanie ogniska, gotowanie czy survival. Na kartach książki opisano krok po kroku różne projekty jak np. budowa szałasu czy tipi, rozpalanie ogniska różnymi metodami (np. za pomocą zapalnika Baskervilla). Kolorowe zdjęcia pozwalają zobaczyć kolejne etapy postępowania zgodnie z instrukcjami. Książka zawiera wiele niesamowitych pomysłów, jak np. zrobić hamak z plandeką czy wykonać linę z łodygi pokrzywy.
„Podręcznik skautingu” może stanowić doskonałe wprowadzenie do opanowania umiejętności skautowych dla każdego, kto chce przeżyć przygodę na łonie natury. A skauting przecież jest prawdziwą kopalnią wiedzy dotyczącej sprawności terenowych!
Kolejną pozycją na rynku wydawniczym, która zwróciła moją uwagę jest książka autorstwa Petera Wohlleben pt. „Sekretne życie drzew”. Znalazłam w tej książce zdumiewające fakty ze świata drzew. Autor przekonuje czytelnika, że drzewa odczuwają ból, zawierają przyjaźnie, troszczą się o sąsiadów, pomagają sobie, tworzą hierarchię w lesie, mają swój język oraz savoir-vivre. Przeczytacie tutaj o swoistym Internecie w lesie – „Wood-Wide-Web” oraz dowiecie się dlaczego las jest zielony. Przyznaję – po przeczytaniu tej książki inaczej spojrzałam na otaczające nas drzewa. Naprawdę im baczniej się przyglądamy, tym szerzej otwiera się dla nas świat. Być może informacje dostarczone przez autora „Sekretnego życia drzew” sprawią, że podczas następnego spaceru po lesie sami odkryjecie małe i wielkie cuda? Polecam tę książkę każdemu miłośnikowi przyrody, a informacje tam zawarte można wykorzystać w trakcie zbiórek, czy rajdów po lesie, by ciekawostkami uatrakcyjnić czas i pokazać dzieciom, czy młodym ludziom inne oblicze otaczającej nas przyrody. Dzięki temu możemy przekonać się, że mamy przed sobą niewidzialny świat, który aż się prosi, żeby go odkryć. Ta książka może pomóc czytelnikowi w otworzeniu szerzej swoich oczu, by ten świat móc ujrzeć. Prawdziwy akt odkrycia nie polega na odnajdywaniu nowych lądów, lecz na patrzeniu na stare w nowy sposób!
Następną ciekawą pozycją autorstwa Petera Wohllebena, którą przeczytałam jest książka pt. „Duchowe życie zwierząt”. Tutaj z kolei autor występuje jako „tłumacz”, który przełożył fascynujące wyniki badań napisane suchym naukowym językiem na język codzienny, przyprawiony szczyptą własnych obserwacji. Opisane w książce przykłady uczuć i emocji zaobserwowane wśród zwierząt pozwalają czytelnikowi spojrzeć inaczej na otaczające nas zwierzęta – domowych pupili i dziko żyjące. Miłość, współczucie i radość życia – znajdziecie przykłady takich zachowań w tej książce. Autor opisuje np. historię wrony Mojżesza, który zaopiekował się porzuconym kociątkiem i karmił go dżdżownicami. Fascynująca jest również historia koguta o imieniu Fridolin, który okłamywał swoje kury. Również znaleźć można różne historie ze świata dzikich zwierząt, np. żałoba przeżywana przez sarnę po śmierci swojego dziecka. Znalazłam w tej książce wiele ciekawostek z życia zwierząt, które zamierzam wykorzystać w trakcie gawęd na zbiórkach, czy do uatrakcyjnienia wędrówek po lesie. Polecam te książkę wszystkim do wykorzystania jako skarbnica opowieści, które pozwolą dostrzegać ukryty świat zwierzęcych plotek, walk i miłości wokół nas. Może dzięki temu staniemy się nieco bardziej uważnymi i troskliwymi w naszym codziennym życiu.
Kolejną książkę chciałabym polecić szczególnie drużynowym zuchowym. „Leśna szkoła dla każdego” napisana przez Petera Houghtona i Jane Worroll opisuje propozycje zajęć na świeżym powietrzu dla dzieci w wieku 3-11 lat. Zajęcia proponowane w tej książce można różnicować stosownie do możliwości indywidualnych uczestników. W poszczególnych rozdziałach książki znajduje się wiele pomysłów na majsterkę, czy zabawy w życie lasu. Dzieci mogą bawić się w odkrywców przyrody, np. tworząc mapę lasu, czy kijek wędrowniczek. Do wykorzystania jest kilka pomysłów na leśne dzieła sztuki – np. magiczne różdżki, leśną biżuterię, czy lodowe dzieła. Jest również rozdział poświęcony nauce radzenia sobie w lesie – np. nauka podstawowych węzłów, budowa schronienia czy wykorzystanie dziko rosnącego pożywienia. Na szczególną uwagę zasługuje część książki poświęcona różnym zabawom w życie lasu. Dzieci mogą stać się lisem tropiącym ofiarę lub królikiem uciekającym przed pożarem w lesie. Proponując dzieciom zabawy opisane w tej książce pokazujemy im jakie relacje zachodzą w lesie oraz uczymy je poprzez doświadczanie, aktywne odkrywanie świata wokół siebie. Książka napisana jest w sposób przejrzysty, zawiera wskazówki i rysunki ułatwiające przygotowanie poszczególnych zajęć. Miałam okazje wykorzystać już pewne propozycje z tej książki w trakcie zabawy z dziećmi na kolonii zuchowej i na zbiórce naborowej. Ta książka pomoże wyciągnąć dzieci na dwór, żeby coś budowały i tworzyły w prawdziwym świecie, zamiast na ekranach komputerów.
Gorąco polecam lekturę opisanych wyżej książek!
dh. Beata Ruszała – Drużynowa 8 p.Gromady Zuchowej „Wesołe Kasztaniaki” Opublikował: phm. Jerzy Ruszała