Recenzja książki „Skauting dla chłopców” sir Roberta Baden-Powella z Gilwell
Książka “Skauting for Boys” autorstwa sir Roberta Baden-Powella jest niezwykłym dziełem, dzięki któremu został szeroko rozpropagowany ruch skautowy na początku w Wielkiej Brytanii a później również i na świecie. Była ona inspiracją dla wielu ludzi, również dla Andrzeja Kamińskiego, założyciela ZHP.
Po raz pierwszy książka ukazała się w roku 1908 i opisuje realia ówczesnego świata. Ogromne podziały społeczne i wychowanie dzieci tak by egoistycznie starały się osiągać sukcesy zapominając o służbie innym. Dlatego ta książka była tak rewolucyjna w wychowaniu młodego człowieka, bo po mimo systemu nagród i kar główną ideą było nauczenie młodzieży jak stworzyć i żyć w spójnym społeczeństwie, gdzie ludzie pomagają sobie nawzajem.
Książka jest niezwykle przystępne napisana. Jasno, prosto a całość tworzy spójną całość. Porusza wszystkie niezbędne dla skauta jak i instruktora tematy. Od zaprawy i wprowadzenia dzieci w życie skautowe przez zajęcia terenowe i obozowe, po ideę patriotyzmu i umiejętności ratownicze. W każdym rozdziale są propozycje gawęd, zadań do wykonania, ćwiczeń oraz niezbędnych umiejętności, które każdy skaut powinien mieć według BP. Cały tekst jest podzielony na 2 części. Znaczna większość jest napisana czcionką zwykłą i przeznaczona dla wszystkich. Pojawiają się również fragmenty pisane kursywą, a na te szczególnie powinni zwrócić uwagę instruktorzy, gdyż zawierają wiele wskazówek i pomocnych dla nich uwag.
Trzeba pamiętać jednak, że chociaż książka do doskonała kopalnia pomysłów i rad to została napisana przed ponad stu laty i są tam rzeczy obecnie nieaktualne (np. niektóre praktyki ratownicze) czy nawet z prawnego punktu widzenia prawie niemożliwe do wykonania (np. pojechanie na obóz bez zaplecza sanitarnego, gdzie drużyna musi stworzyć całą infrastrukturę). Polecam ją wszystkim harcerzom, ale w szczególności instruktorom. Sięgnięcie do korzeni skautingu pozwoli im na rozwinięcie swojej harcerskiej kariery, poszerzenie horyzontów oraz wniesie dużo starych-nowych treści do sposobu prowadzenia drużyny.
opracowała dh. Nela Iskierska