Rajdy, biwaki, imprezy

now browsing by category

 
Posted by: | Posted on: Listopad 15, 2017

Święto Niepodległości 2017 po harcersku

Jak co roku Hufiec ZHP Szczecin włącza się aktywnie w obrody rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W tym roku zuchy, harcerze i instruktorzy naszego Hufca przeprowadzili wiele cennych wydarzeń, spotkań, zbiórek oraz uczestniczyli w wielu wydarzeniach realizowanych przez innych animatorów Święta Niepodległości –między innymi:

 • warsztaty edukacyjne „Harcerski pociąg do Niepodległości ” dla przedszkolaków Przedszkola Publicznego przy ul. Romera 5 w Szzczecinie (7 listopada 2017r. ),
 • śpiewanki pieśni patriotycznych i legionowych w Szkole Podstawowej nr 46 w Szczecinie (10 listopada 2017r.),
 • uroczystości pod pomnikiem gen. Józefa Piłsudskiego oraz przy pamiątkowej tablicy Szarych Szeregów (11 listopada 2017r.),
 • obstawa imprezy Instytutu Pamięci Narodowej na Arenie Azoty Szczecin (11 listopada 2017r.),
 • cepeliada patriotyczna i śpiewanki w Starej Rzeźni w ramach projektu pn. „Niepodległość na Maszt” (11 listopada 2017r.).

Komendant Hufca ZHP Szczecin w rozkazie L.22/2017 podziękował zuchom, harcerzom i instruktorom za patriotyczną postawę przy świętowaniu Dnia Niepodległości.

fotosy: „Bocian”

 B115126
« 1 z 20 »
Posted by: | Posted on: Październik 19, 2017

Zaproszenie na wspólne śpiewanie pieśni powstańczych, legionowych i wojskowych

Wspólne śpiewanie pieśni powstańczych, legionowych i wojskowych odbędzie się 10 listopada 2017 r. (piątek) o godz.18.00 w Szkole Podstawowej nr 46 w Szczecinie ul. Felczaka 13.

Patriotyczny Kominek Harcerski odbywa się już po raz piąty , a jego honorowymi gośćmi są Członkowie Stowarzyszenia Szarych Szeregów oraz Instruktorzy Seniorzy wszystkich środowisk harcerskich naszego miasta. Jest to spotkanie wielu pokoleń harcerskich złączonych wspólną historią, tradycją, obrzędowością oraz umiłowaniem pieśni, która „ daje radość , skrzydła i moc …”

Czuwaj! hm. Halina Zamiatowska

Posted by: | Posted on: Wrzesień 19, 2017

Relacja z 4. Hufcowego Festiwalu Piosenki Harcerskiej BRZASK 2017

W dniach 09-10 września 2017r miało miejsce ważne wydarzenie w życiu Hufca Szczecin ZHP – 4 Hufcowy Festiwal Piosenki Harcerskiej „BRZASK”. Po raz kolejny na scenie Teatru Lalek „Pleciuga” w Szczecinie wystąpili reprezentanci różnych gromad zuchowych i drużyn harcerskich, nie tylko ze Szczecina.

W sobotę 09.09.2017r od godziny 12.00 do godziny 17.00 odbył się Przegląd Konkursowy wykonawców w kategorii piosenki harcerskiej oraz piosenki o tematyce żeglarskiej. W sumie wystąpiło ponad 30 uczestników; solistów, duetów i zespołów – ponad 150 zuchów i harcerzy. Poziom wykonawców był zróżnicowany, lecz większość uczestników wykazała się dużymi zdolnościami wokalnymi. Uczestnicy Festiwalu byli oceniani przez Jury w poszczególnych pionach metodycznych: zuchowym, harcerskim i starszoharcersko-wędrowniczym. Członkowie Jury Festiwalu w skupieniu oglądali kolejne występy, oceniając sposób wykonania i interpretację piosenek oraz biorąc pod uwagę ogólne wrażenia wyniesione podczas prezentacji przez uczestników. Emocje były wielkie! Publiczność gorąco dopingowała śpiewających oraz nagradzała entuzjastycznymi okrzykami i oklaskami.

W drugim dniu Festiwalu – w niedzielę 10.09.2017r o godzinie 12.00 rozpoczęła się finałowa Gala Festiwalu. Koncert rozpoczął pokaz taneczny w wykonaniu zespołu pn. „Hiszpańskie Dziewczyny”. W rytmie flamenco zawirowały kolorowe spódnice i wachlarze, a publiczność w zdumieniu i ciszy oglądała porywający układ taneczny przy akompaniamencie Jerzego Ruszała i Wojciecha Ruszała do zaaranżowanej na rytmy flamenco piosenki żeglarskiej pt. „Hiszpańskie dziewczyny”. Jako kolejny na scenie zaprezentował się zespół „Harcerskiego Studia Piosenki”, wykonując wiązankę piosenek żeglarskich i szantowych. Następnie zaprezentował się Krąg Starszyzny Harcerskiej „Potencjometr Artystyczny” śpiewając piosenkę o tym, że wszyscy harcerze to jedna rodzina.

Kiedy na scenie zapowiedziano pojawienie się członków Jury Festiwalu emocje sięgnęły zenitu. W tym roku Jury postanowiło wyłonić po jednym laureacie w każdej kategorii: harcerskiej oraz żeglarskiej. Lista nagrodzonych laureatów przedstawia się następująco:

Piosenka Harcerska:

 • w kategorii zuchowej – 1 TGZ Sokoliki Aniela Partyka
 • w kategorii harcerskiej – 113 DH Ogniki Weronika Ochał
 • w kategorii starszoharcersko-wędrowniczej – 64 DW Caligo Patrycja Sierzputowska

Piosenka Żeglarska:

 • w kategorii zuchowej – 2 GZ Dzielne Gumisie
 • w kategorii harcerskiej – 22 DH Błękitna Daniel Novosad
 • w kategorii starszoharcersko-wędrowniczej – 88 DH Uroczysko Janek Szymborski.

Jury Festiwalu zdecydowało się przyznać następujące wyróżnienia:

 • 1 TDH Sokoły – Weronika Bassara – interpretacja „Hej żeglujże żeglarzu”
 • 45 DH Burza – Barbara Szczepanowska+Małgorzata Sekuła = zespół Bośki – za współpracę sceniczną i przygotowanie choreografii
 • 1 WGZ Bursztynki – za choreografię, wykorzystanie rekwizytów i strojów oraz energię
 • 7 DW Wataha – zespół – za pomysł i wytworzenie energetycznego klimatu
 • 6 GZ Zielone Żabki – zespół Żabusie Całusie – za stroje wikingów
 • 5 GZ Dzielni Apacze – zespół – za lokalny patriotyzm „Hymn Nowego Warpna”
 • 6 GZ Zielone Żabki – zespół przyboczne – za inwencję twórczą i humorystyczną choreografię
 • 9 WDH Watra – Wiktoria Dąbrowska – za swobodę i obycie sceniczne
 • 113 DH Ogniki – zespół – za użycie języka migowego w piosence
 • Cały Szczecin – zespół – za śpiewanie na głosy
 • 22 DH Błękitna – Aleksandra Michalska – za barwę głosu.

Na zakończenie Gali Festiwalu czekała na wszystkich niespodzianka. W ramach zapowiedzi nowej kategorii na przyszłoroczny festiwal wystąpił zespół pn. „Harcerska Kalifornia”. Do znanego utworu „Hotel Kalifornia” został ułożony przez phm. Lidię Kmiecik-Zieleniak tekst o tematyce harcerskiej. Porywające wykonanie utworu na trzy głosy, przy akompaniamencie pięciu różnego rodzaju gitar na długo zostanie w pamięci widzów zgromadzonych w sali teatru „Pleciuga”.

Tradycyjnie Festiwal zakończył się wspólnym odśpiewaniem piosenki festiwalowej pt. „Ten świat to my”.

Galeria zdjęć (fot. Szymon Pater) z przebiegu Festiwalu dostępna jest ->>> TUTAJ

Przygotowała: dh. Beata Ruszała

Posted by: | Posted on: Wrzesień 8, 2017

Już jutro zaczyna się 4. Festiwal Piosenki Harcerskiej BRZASK 2017!

Posted by: | Posted on: Czerwiec 23, 2017

Instruktorski „Sen nocy letniej”

„Każdy z Was mi przyzna rację,
że najlepsze są wakacje,
można jechać na Mazury
lub nad morze albo w góry.

Można w lesie biwakować
i w namiocie przenocować,
można w cieniu odpoczywać
lub w jeziorze „żabką” pływać.

Można też całymi dniami
kopać piłkę z kolegami,
można z tatą łowić ryby
albo w lesie zbierać grzyby.

Można sobie leniuchować,
nocą gwiazdy obserwować,
można także długo spać
bo nie trzeba rano wstać (…)”

 

Koniec roku szkolnego 2016 / 2017 łypie na nas swoim roześmianym okiem. 😊 Nasza śródroczna działalność, a w niej cotygodniowe zbiórki, okolicznościowe rajdy i biwaki, spieszące się wszędzie pomysły i wszędobylskie, codzienne przygody, udają się na zasłużony, letni wypoczynek. 😊

Można wziąć głęboki oddech i przez krótką chwilę napawać się tzw. „większej ilości czasu” – to oczywiście złudzenie, bo przecież przed nami Harcerska Akcja Letnia 2017.` 😊 Nie mniej jednak jakaś drobna przyjemność i szybkie naładowanie pozytywną energią i instruktorom się należy. Nic tak dobrze nie przytula zmęczenia i stresu jak piosenka – ta nasza, harcerska, z którą wiąże się tyle świetnych wspomnień …. 😊

Zatem mając na uwadze cały trud mijającego roku szkolnego, wyzwania jakie postawił przed nami Spryciarz – Los i ogromną ilość dobrej pracy wykonanej przez nas wszystkich, a przede wszystkim chcąc podziękować instruktorom za to, że jesteście – tu, w tym miejscu i w tym czasie, zapraszamy Was instruktorów na „Sen nocy letniej”, czyli całonocne spotkanie z piosenką harcerską i nie tylko. 😊

„Sen nocy letniej” odbędzie się w nocy z 1 na 2 lipca 2017 roku (z soboty na niedzielę). Startujemy o 21.00 w harcówce hufcowej na ul. Ogińskiego 15, a kończymy … kto to wie? 😊. W programie przewidujemy: smaki, dźwięki i obrazy, zatem prosimy o przyniesienie ze sobą kilku małych lub jednego dużego owocu, który kojarzy Wam się z latem, ubranie się wygodnie, posiadanie ze sobą śpiewnika (muzyków prosimy o przyniesienie gitar lub innych instrumentów). Nie zapomnijcie o dobrym luzie – zabierzcie go koniecznie. 😊

W nocy z 1 na 2 lipca 2017 nie może Was zabraknąć! Zapraszam😊

phm. Anna Piasecka-Grzegorek

Posted by: | Posted on: Czerwiec 19, 2017

Zlot Drużynowych i Przybocznych „Azymut”.

W minioną niedzielę 18 czerwca 2017 roku zakończył się Zlot Drużynowych i Przybocznych Chorągwi Zachodniopomorskiej ZHP „Azymut” w Pogorzelicy, w którym wzięło udział kilkoro naszych drużynowych i przybocznych. Instruktorzy naszego hufca prowadzili również na zlocie zajęcia. Zlot obfitował w wiele atrakcji i niewątpliwie był doskonale przygotowany.

Uczestnicy spali we własnych namiotach na terenie stanicy Chorągwi Zachodniopomorskiej w Pogorzelicy. Na końcowym apelu, wszystkich uczestników zaszczyciła swoją obecnością  druhna Naczelnik ZHP hm. Małgorzata Sinica.

Posted by: | Posted on: Czerwiec 19, 2017

Przedłużenie terminu zgłoszeń na 4. Hufcowy Festiwal Piosenki Harcerskiej BRZASK 2017

Zespól Organizacyjny 4. Hufcowego Festiwalu Piosenki Harcerskiej BRZASK 2017 informuje, że  termin nadsyłania zgłoszeń na festiwal został przedłużony do 30.06.2017.

Do zobaczenia na warsztatach wokalnych, to już blisko 😊

Posted by: | Posted on: Maj 21, 2017

60-lecie Harcerskiego Ośrodka Morskiego

Na uroczystościach 60-lecia Harcerskiego Ośrodka Morskiego przybyłych spotkał tam mały koncercik z udziałem Jerzego Porębskiego (pogodny, charyzmatyczny człowiek o głosie jak dzwon!, założyciel legendarnego zespołu szantowego „Stare Dzwony”) Komendantka naszego Hufca – hm. Agnieszka Woś spytała go o to, jak to w końcu jest z tą keją… – „gdzie ta keja”? Odpowiedział, że ciągle szukamy! Poproszony o dedykację dla harcerzy naszego Hufca, jako inspiracji przed 4. Hufcowym Festiwalem Piosenki Harcerskiej (i żeglarskiej) BRZASK Autor tylu znanych piosenek żeglarskich napisał: „Harcerzom z Hufca Szczecin. Piosenka jest też drogą na Ocean”…

Posted by: | Posted on: Maj 12, 2017

35-lecie 64 Obronnej Drużyny Starszoharcerskiej

6 maja 2017 roku na stanicy harcerskiej w Binowie odbyła się uroczysta impreza z okazji 35-lecia działania 64 ODSH „Cień” im. generała Stanisława Sosabowskiego. W ramach uroczystosci zorganizowany został bieg harcerski, wystawa kronik, pamiątek i innych historycznych już artefaktów drużyny. Uroczystość okraszona została prelekcją hm. Mirosława Namiotko o wydarzeniach drużyny z okresu ostatnich pięciu lat. Warto dodać, że na imprezie stawiło się aż siedmiu z szesnastu drużynowych, którzy prowadzili 64 ODSH w okresie minionych 35 lat jej istnienia. Wieczorne ognisko, w którym wzięli także udział przedstawiciele Komendy Hufca, to piękny przekaz pierwszych drużynowych tej drużyny o wartościach harcerskich, które pozostają w sercu każdego harcerza i prowadzą go przez całe dorosłe życie. Przekaz ten uzupełniono refleksją, że więzi  i znajomości zawarte w drużynie są bardzo cenne i należy o nie dbać. Życie bowiem pokazuje, iż nasze ścieżki harcerskie bardzo często przeplatają się z naszym późniejszym życiem zawodowym.

64 ODSH życzymy kolejnych lat harcerskiej służby i budowania kolejnych harcerskich pokoleń.

Przygotował: phm. Jerzy Ruszała; foto: hm. Mirosław Bajzert /Józef Linowiecki

Posted by: | Posted on: Maj 3, 2017

Rozpoczynamy przygotowania do 4. Hufcowego Festiwalu Piosenki Harcerskiej BRZASK 2017

Festiwal odbędzie się jak co roku w Teatrze Lalek PLECIUGA w Szczecinie w dniach 09-10.09.2017 r. W tym roku prezentujemy konkursowo piosenkę harcerską i piosenkę żeglarską (wraz z przebraniem).

Festiwal ma charakter otwarty dla wszystkich członków ZHP. W tegorocznym konkursie wezmą udział także zaprzyjaźnione środowiska z Hufca Szczecin-Dąbie, Hufca Szczecin-Pogodno i Hufca Police.

W załączonym  Regulaminie festiwalu znajdziecie wszelkie szczegóły dotyczące konkursu, warsztatów i nowej formuły oceny według pionów. Czekamy na zgłoszenia do 10.06.2017 r. Wysyłajcie je  na adres f.brzask@gmail.com .

W sprawach organizacyjnych proszę o kontakt na telefon  601 280 567 (phm. Agnieszka Woś), 693 630 432 (dh. Paweł Woś)

A już niedługo znów zaśpiewamy razem:  „Ten  świat to my…..my jego dziećmi….”

 phm. Agnieszka Woś – Koordynator Festiwalu