Rajdy, biwaki, imprezy

now browsing by category

 
Posted by: | Posted on: Październik 15, 2019

Ekologiczny Rajd Pieczonego Ziemniaka


Opublikował: phm. Jerzy Ruszała

Posted by: | Posted on: Wrzesień 12, 2019

6 Hufcowy Festiwal Piosenki Harcerskiej „Brzask”

Właśnie zakończył się 6 Hufcowy Festiwal Piosenki Harcerskiej BRZASK. Jak zwykle było to wyjątkowe wydarzenie!  Na scenie ujawniły się nowe talenty muzyczne i jury miało trudne zadanie, by wybrać tych najlepszych.

W tegorocznej edycji Festiwalu uczestnicy zaprezentowali się w dwóch kategoriach: piosence harcerskiej i piosence o tematyce ludowej.

Poniżej przedstawiamy wyniki 6 Hufcowego Festiwalu Piosenki Harcerskiej BRZASK.

Laureaci w kategorii PIOSENKA HARCERSKA:

 • 6 GZ Zielone Zabki – zuchy
 • 52 DH Silva – harcerze
 • Switezianki – harcerze starsi i wędrownicy
 • Duet Czelodka Pecynek – kadra PJO.

Laureaci w kategorii PIOSENKA LUDOWA:

 • 64 GZ Swietliki – zuchy
 • 65 DH Patronusy – harcerze
 • 98 DW Misericoria – harcerze starsi i wędrownicy
 • Kadra 52 DH Silva – Kadra PJO.

Nagrodę Grand Prix Festiwalu otrzymała Maja Kaźmierczak.

Jury przyznało 9 wyróżnień:
– za odkrycie wokalne Festiwalu:

 • Ewa Łobacz – 64 GZ Swietliki
 • Dominik Klunder – 65 DH Patronusy
 • Gabriela Wyrębska – 52 DH Silva
 • Natalia Kołecka – 64 DW Caligo
 • Sonia Birnbach – 88 DH Uroczysko
 • Karolina Banaś – 113 DSH Fala

– za warsztat wokalny oraz zaangażowanie w występy różnych zespołów:

 • Weronika Ochał

– za spójność walorów wizualnych strojów i muzycznych zespołu oraz pomysł i kreatywność muzyczną:

 • zespół „W DYCHĘ”

– za najbardziej zgrany zespół na scenie:

 • 113 DSH Fala

Dodatkowo Jury przyznało dwa warunkowe wyróżnienia za oryginalność, wyjątkowe barwy głosu dla:

 • Barbary Szczepanowskiej
 • Rockowych Niewiast

Obszerną fotorelację przygotowaną przez pwd. Grażynę Ruszała można oglądać >>> TUTAJ 

Przygotowała: pwd. Beata Ruszała

« 1 z 24 »

Opublikował: phm. Jerzy Ruszała

Posted by: | Posted on: Lipiec 3, 2019

Wspomnienia po XXV Rajdzie Gryf

Czuwaj harcerki i harcerze Hufca Szczecin!

Rok szkolny za nami, a razem z nim – masa wspomnień. Przed nami (lub właśnie trwa w najlepsze) Harcerska Akcja Letnia, czyli kolejne niezapomniane przygody i fantastyczni ludzie!

… w tej atmosferze wróćmy na chwilę do Rajdu Gryf! Oto kilka zdjęć uczestników z poobiedniego relaksu oraz apelu kończącego Rajd, a także trochę zdjęć z trasy zuchowej!

 

« 1 z 2 »

 

 

Czuwaj!
Komenda Rajdu

Posted by: | Posted on: Lipiec 3, 2019

6. Hufcowy Festiwal Piosenki Harcerskiej „BRZASK”

Ruszyły przygotowania do 6. Hufcowego Festiwalu Piosenki Harcerskiej BRZASK 2019… Festiwal odbędzie się jak co roku w Teatrze Lalek PLECIUGA w Szczecinie w dniach 07-08.09.2019 r.

W tym roku należy przygotować do konkursu festiwalowego dwa utwory: piosenkę harcerską i piosenkę o charakterze ludowym. Szczegółowy Regulamin Festiwalu można znaleźć >>> tutaj. Wypełnione formularze zgłoszenia należy przesłać do dnia 12.08.2019 r. na adres  Biura Festiwalu: f.brzask@gmail.com.

Festiwal ma charakter otwarty dla wszystkich członków ZHP.

Organizatorzy Festiwalu zachęcają na skorzystania z proponowanych warsztatów wokalno-muzycznych i indywidualnych konsultacji muzycznych – należy wcześniej zgłosić taką chęć do organizatorów Festiwalu (np. na adres e-mail Biura Festiwalu). Każdy chętny otrzyma poradę, fachową pomoc w przygotowaniu się do Festiwalu.

W sprawach organizacyjnych można się zgłaszać do Koordynatora Festiwalu – pwd. Pawła Woś (nr tel. 693 630 432). 

W imieniu organizatorów Festiwalu gorąco zachęcam do wzięcia udziału w tym wydarzeniu. Niech znowu zabrzmi piosenka Festiwalu „Ten świat to my…”!!!

pwd. Beata Ruszała

Posted by: | Posted on: Maj 9, 2019

Dzień dziecka w stajni z harcerzami

Opublikował: phm. Jerzy Ruszała

Posted by: | Posted on: Maj 9, 2019

Harcerskie Studio Piosenki zaprasza na majowe śpiewanie

Opublikował: phm. Jerzy Ruszała

Posted by: | Posted on: Maj 2, 2019

XXV Jubileuszowy Rajd Harcerski GRYF – trasa zuchowa 2019

Tegoroczna trasa zuchowa na XXV Jubileuszowym Ogólnopolskim Rajdzie Harcerskim GRYF odbyła się pod hasłem: „Szczecin dawniej i dziś”. Cel jaki postawiła sobie pwd. Beata Ruszała – Komendantka trasy zuchowej, która przygotowała całą trasę zuchową, było przybliżenie zuchom miejsc w Szczecinie, które są ważnymi punktami na mapie miasta – miejsc historycznych oraz tych bardziej współczesnych, które świadczą o rozwoju i postępie tego miasta.
 
Patrole zuchowe poruszały się w centrum miasta po obszarze zaznaczonym na mapce, na której było umiejscowionych 12 punktów. Zuchy odwiedziły m. in. takie miejsca jak: Zamek Książąt Pomorskich, Ratusz Staromiejski, Wały Chrobrego, Muzeum Narodowe „Centrum Dialogu – Przełomy”, Centrum Handlowe „Kaskada”, fontanna przy pl. Tobruckim (dawniej Sedina), Hotel Park w Parku Żeromskiego, płyta pamiątkowa przy pl. Żołnierza Polskiego (tzw. płyta harcerzy), czy bar „Pasztecik”. Na każdym punkcie zuchy miały do wykonania zadania, których punktacja decydowała później o zajętym miejscu w klasyfikacji ogólnej Rajdu GRYF.
 
Po zakończonym rajdzie w mieście i dotarciu do szkoły przy ul. Strzałowskiej, na zuchy czekał dalszy ciąg atrakcji. Patrole zuchowe zmierzyły się w rywalizacji w Turnieju o Puchar Gryfika, przygotowanym i prowadzonym przez pwd. Macieja Gofronia. Z zadziwieniem patrzyliśmy jak zuchy po przejściu trasy rajdu miały jeszcze dużo sił, aby z zapałem walczyć w konkurencjach sportowych.
 
Zakończeniem  XXV Rajdu GRYF był uroczysty apel w dniu 28.04.2019 r., na którym zostały ogłoszone wyniki uzyskane na poszczególnych trasach metodycznych oraz wręczone nagrody dla zwycięzców. Na trasie zuchowej
 • I miejsce w klasyfikacji rajdowej uzyskał patrol z 8 GZ „Wesołe Kasztaniaki” pod nazwą „Kasztaniaki”,
 • II miejsce w klasyfikacji rajdowej zajął patrol z 6 GZ „Zielone Zabki” tzw. Goferki,
 • III miejsce w klasyfikacji rajdowej przypadło patrolowi z 8 GZ „Wesołe Kasztaniaki” pod nazwą „Kasztanowce”.
 • Natomiast zwycięzcą Turnieju o Puchar Gryfika został patrol z 113 GZ „Niesforne Wicherki”.

Tegoroczny rajd przebiegał pod znakiem zmiennej aury pogodowej, ale humory wszystkim dopisywały. Zuchy miały okazję lepiej poznać swoje miasto, dla niektórych było to pierwsze spotkanie z jakimś miejscem w Szczecinie. Dodatkowo była to możliwość poznania zuchów z innych gromad, zmierzenia się w rywalizacji w trakcie rajdu czy turnieju.

Mam nadzieję, że uczestnicy trasy zuchowej – zarówno zuchy jak i ich patrolowi – dobrze się bawili w trakcie rajdu i w następnym roku znowu zgłoszą się na Rajd GRYF.
 
Przygotowała: pwd. Beata Ruszała – Komendantka trasy zuchowej
 
Foto: pwd. Maciej Gofroń, dh. Grażyna Ruszała, dh. Szymon Ruszała, phm. Jerzy Ruszała, dh. Szymon Kieroński, dh. Anna Malczewska.
Posted by: | Posted on: Kwiecień 28, 2019

Pierwsza relacja z XXV Jubileuszowego Harcerskiego Rajdu GRYF

Przedstawiamy jeszcze ciepły reportaż z XXV Jubileuszowego Harcerskiego Rajdu GRYF. W programie występuje m.in. Komendantka XXV Rajdu GRYF, Komendantka Chorągwi Zachodniopomorskiej ZHP oraz Naczelniczka ZHP.

Pomysł, inicjatywa, scenariusz, reżyseria, światło, dźwięk, montaż, napisy: pwd. Wojciech Ruszała & dh. Agnieszka Kamrowska

Reportaż można obejrzeć >>>T U T A J<<<


Opublikował: phm. Jerzy Ruszała
 

Posted by: | Posted on: Kwiecień 17, 2019

KSH Potencjometr Artystyczny na warsztatach bębniarskich

30 marca 2019 roku, w sobotni słoneczny poranek, w Szkole Tańca Milagro zebrała się sól KSH Potencjometru Artystycznego na zajęcia gry na bębnach afrykańskich. Zajęcia prowadził Pan Krzysztof – lokalny mistrz bębniarski.

Poznaliśmy (niełatwą, jak się okazuje) technikę gry na bębnach – jak uderzać niskie i wysokie tony. Poznaliśmy podstawowe afrykańskie rytmy. Uczyliśmy się grać i zgrać zespołowo. Trzeba przyznać, że zajęcia te dają naprawdę dużo frajdy, uczą koordynacji, synchronizacji, współpracy, ćwiczą koncentrację, wyzwalają endorfiny i pewnie dają jeszcze wiele innych korzyści, które wyzwolą się z czasem w naszej świadomości i podświadomości.

Z szerokimi uśmiechami i bolącymi dłońmi zachęcamy wszystkie zuchy, harcerzy i instruktorów do brania udziału w podobnych zajęciach.

Przygotował: phm. Jerzy Ruszała

Fotki strzelali: pwd. Paweł Woś, dh. Agnieszka Kamrowska

Posted by: | Posted on: Marzec 20, 2019

VI Zlot Kadry ZHP – 14-18 sierpnia 2019 roku w Perkozie

Zlot Kadry ZHP jest organizowany co dwa lata dla instruktorów naszej organizacji. Jest on świetną okazją do wymiany doświadczeń, poznania osób z całej Polski, a także do zdobywania nowej wiedzy i umiejętności. W tym roku odbędzie się on w terminie 14-18.08.2019 roku w ośrodku Perkoz. 

Jakie formy i dla kogo pojawią się na tegorocznym Zlocie?

 OBÓZ DRUŻYNOWYCH

Forma skierowana do drużynowych i przybocznych (z przynajmniej półrocznym stażem), z minimum otwartą próbą przewodnikowską, którzy ukończyli 16 rok życia.

Obóz będzie chwilą na przypomnienie sobie własnego obozowania w roli uczestnika, ponownego rozpalenia harcerskiej iskry. Uczestnicy spędzą czas na wspólnej pionierce, wspólnym gotowaniu, wspólnym śpiewaniu przy ognisku. Ich drużynowy znów będzie opowiadał gawędy. Przekonamy się ponownie, że właśnie to jest podstawowym harcerskim programem. I nierzadko taki właśnie program wystarczy, aby zrealizować naszą misję.

 LETNIA AKCJA SZKOLENIOWA

Tegoroczna LAS tworzy 5 form:

1. kurs komendantów hufców
Kurs kierowany do instruktorów przygotowujących się do pełnienia funkcji komendanta hufca lub pracy w komendzie hufca, a także do instruktorów pracujących obecnie w komendach hufców, a chcących zaczerpnąć inspiracji. Uczestnikami kursu mogą być osoby, które ukończyły 18 lat i podsiadają stopień minimum przewodnika oraz ukończony kurs podharcmistrzowski.

2. rajd komend szczepów
Podczas formy skierowanej do członków komend szczepów na czele z komendantem szczepu skupimy się na wymianie doświadczeń oraz wypracowaniu bazy dobrych praktyk dla szczepów. Nie zabraknie wędrówek i czasu na wymianę myśli. Forma przeznaczona jest dla pełnoletnich instruktorów. Zachęcamy do zgłoszeń patrole 3-4 osobowe składające się z członków komendy szczepu, w tym komendanta tego szczepu.

3. kurs dla metodyków hufcowych
Kurs skierowany jest do instruktorów, którzy wspierają na co dzień pracę drużynowych w hufcach. Ma on przygotować ich do udzielania bezpośredniego wsparcia metodycznego drużynowym ZHP pełniąc funkcje członka komendy hufca (ds. programu/ds. pracy z kadrą), namiestnika lub szefa/członka hufcowego zespołu metodycznego/programowego. Będzie podzielony na pracę w czterech metodykach i poruszy zagadnienia takie jak: organizowanie wsparcia programowo-metodycznego drużynowym, budowanie programów wychowawczych, zarządzanie projektami czy pozyskiwanie środków na realizację programu. Uczestnikami kursu mogą być instruktorzy ZHP, którzy mają stopień podharcmistrza lub ukończony kurs podharcmistrzowski i posiadają min. 2-letnie doświadczenie na funkcji drużynowego lub przybocznego.

4. zagranica Level up! – kurs hufcowych i chorągwianych instruktorów ds. zagranicznych
Pokażemy, jak zorganizowany jest ruch skautowy, jakie panują w nim reguły, gdzie szukać pomysłów rozwijania współpracy zagranicznej, ale też jak je realizować zgodnie z harcerskimi i skautowymi zasadami. Będziemy dyskutować, odpowiadać sobie na pytania i rozwiązywać problemy, które spotkaliście na swojej drodze. Spotkamy się z ciekawymi gości, którzy zainspirują nas do współpracy zagranicznej. Zdobędziemy nowe umiejętności, które każdego z nas wyniosą na poziom wyżej – Zagranica Level up! Po pozytywnym ukończeniu kursu uczestnik otrzyma certyfikat. Uczestnikami kursu mogą być osoby, które posiadają stopień minimum przewodnika.

5. promoLAS – kurs dla osób zajmujących się promocją
PromoLAS to uczenie w działaniu. To możliwość sprawdzenia siebie, ale także nauczenia się nowych rzeczy. Uczestnicy pod bacznym okiem prowadzących stworzą relację ze Zlotu Kadry, ale także popracują nad innymi zadaniami. Będzie czas na merytoryczne zajęcia, indywidualne konsultacje, jak i na sprawdzenie siebie podczas pracy w terenie. PromoLAS będzie działał w 5 zastępach: foto, video, social media, grafika, rzecznictwo. Uczestnikami promoLASu mogą być osoby, które posiadają już przynajmniej podstawową wiedzę z wybranego przez siebie obszaru. Na szkolenie zapraszamy wędrowników i instruktorów, którzy chcą dalej się rozwijać w swojej dziedzinie.

Read More …