Informacje

now browsing by category

 
Posted by: | Posted on: Wrzesień 21, 2017

6DH „Zielone Wilki” także realizuje projekt w ramach Programu SPOŁECZNIK

Posted by: | Posted on: Wrzesień 21, 2017

6 Drużyna Harcerska „Zielone Wilki” bierze udział w realizacji projektu „Młodzieżowa Akademia Artystyczna”

Posted by: | Posted on: Wrzesień 19, 2017

6 Gromada Zuchowa „Zielone Żabki” realizuje nowy projekt w ramach Programu SPOŁECZNIK

Posted by: | Posted on: Wrzesień 19, 2017

Ciekawe książki do wykorzystania w pracy harcerskiej

Wakacje minęły i rozpoczął się rok harcerski 2017/2018. Każdy z drużynowych zapewne przygotował już plan pracy lub jeszcze dopracowuje cele i zamierzenia na obecny rok harcerski.

Chciałabym zaproponować Wam kilka interesujących publikacji, które można wykorzystać w pracy harcerskiej. Są to nowości na rynku wydawniczym, a tematyka poruszana w opisanych poniżej książkach może okazać się przydatna w pracy z dziećmi i młodzieżą.

 

Jako pierwszą chciałabym przedstawić książkę pt. „Podręcznik Skautingu.” Wydaje mi się, że jest to kompendium niezwykle przydatnych umiejętności, które harcerze przekazują sobie od ponad stu lat i  można ją polecić wszystkim harcerzom – młodym i starszym. Autorzy książki pokusili się o sporządzenie listy najcenniejszych sekretów, nabytych sprawności, a wszystko to opatrzone jest setkami kolorowych zdjęć i tabel. Tekst książki został dostosowany do polskich realiów, więc opisy np. roślin czy zwierząt są zgodne z tymi, które występują w naszym kraju. Znaleźć tu można praktyczne instrukcje dotyczące doskonalenia umiejętności, takich jak: trekking, nawigacja, kemping, rozpalanie ogniska, gotowanie czy survival. Na kartach książki opisano krok po kroku różne projekty jak np. budowa szałasu czy tipi, rozpalanie ogniska różnymi metodami (np. za pomocą zapalnika Baskervilla). Kolorowe zdjęcia pozwalają zobaczyć kolejne etapy postępowania zgodnie z instrukcjami. Książka zawiera wiele niesamowitych pomysłów, jak np. zrobić hamak z plandeką czy wykonać linę z łodygi pokrzywy.

„Podręcznik skautingu” może stanowić doskonałe wprowadzenie do opanowania umiejętności skautowych dla każdego, kto chce przeżyć przygodę na łonie natury. A skauting przecież jest prawdziwą kopalnią wiedzy dotyczącej sprawności terenowych!

Kolejną pozycją na rynku wydawniczym, która zwróciła moją uwagę jest książka autorstwa Petera Wohlleben pt. „Sekretne życie drzew”. Znalazłam w tej książce zdumiewające fakty ze świata drzew. Autor przekonuje czytelnika, że drzewa odczuwają ból, zawierają przyjaźnie, troszczą się o sąsiadów, pomagają sobie, tworzą hierarchię w lesie, mają swój język oraz savoir-vivre. Przeczytacie tutaj o swoistym Internecie w lesie – „Wood-Wide-Web” oraz dowiecie się dlaczego las jest zielony. Przyznaję – po przeczytaniu tej książki inaczej spojrzałam na otaczające nas drzewa. Naprawdę im baczniej się przyglądamy, tym szerzej otwiera się dla nas świat. Być może informacje dostarczone przez autora „Sekretnego życia drzew” sprawią, że podczas następnego spaceru po lesie sami odkryjecie małe i wielkie cuda? Polecam tę książkę każdemu miłośnikowi przyrody, a informacje tam zawarte można wykorzystać w trakcie zbiórek, czy rajdów po lesie, by ciekawostkami uatrakcyjnić czas i pokazać dzieciom, czy młodym ludziom inne oblicze otaczającej nas przyrody. Dzięki temu możemy przekonać się, że mamy przed sobą niewidzialny świat, który aż się prosi, żeby go odkryć. Ta książka może pomóc czytelnikowi w otworzeniu szerzej swoich oczu, by ten świat móc ujrzeć. Prawdziwy akt odkrycia nie polega na odnajdywaniu nowych lądów, lecz na patrzeniu na stare w nowy sposób!

Następną ciekawą pozycją autorstwa Petera Wohllebena, którą przeczytałam jest książka pt. „Duchowe życie zwierząt”. Tutaj z kolei autor występuje jako „tłumacz”, który przełożył fascynujące wyniki badań napisane suchym naukowym językiem na język codzienny, przyprawiony szczyptą własnych obserwacji. Opisane w książce przykłady uczuć i emocji zaobserwowane wśród zwierząt pozwalają czytelnikowi spojrzeć inaczej na otaczające nas zwierzęta – domowych pupili i dziko żyjące. Miłość, współczucie i radość życia – znajdziecie przykłady takich zachowań w tej książce. Autor opisuje np. historię wrony Mojżesza, który zaopiekował się porzuconym kociątkiem i karmił go dżdżownicami. Fascynująca jest również historia koguta o imieniu Fridolin, który okłamywał swoje kury. Również znaleźć można różne historie ze świata dzikich zwierząt, np. żałoba przeżywana przez sarnę po śmierci swojego dziecka. Znalazłam w tej książce wiele ciekawostek z życia zwierząt, które zamierzam wykorzystać w trakcie gawęd na zbiórkach, czy do uatrakcyjnienia wędrówek po lesie. Polecam te książkę wszystkim do wykorzystania jako skarbnica opowieści, które pozwolą dostrzegać ukryty świat zwierzęcych plotek, walk i miłości wokół nas. Może dzięki temu staniemy się nieco bardziej uważnymi i troskliwymi w naszym codziennym życiu.

Kolejną książkę chciałabym polecić szczególnie drużynowym zuchowym. „Leśna szkoła dla każdego” napisana przez Petera Houghtona i Jane Worroll opisuje propozycje zajęć na świeżym powietrzu dla dzieci w wieku 3-11 lat. Zajęcia proponowane w tej książce można różnicować stosownie do możliwości indywidualnych uczestników. W poszczególnych rozdziałach książki znajduje się wiele pomysłów na majsterkę, czy zabawy w życie lasu. Dzieci mogą bawić się w odkrywców przyrody, np. tworząc mapę lasu, czy kijek wędrowniczek. Do wykorzystania jest kilka pomysłów na leśne dzieła sztuki – np. magiczne różdżki, leśną biżuterię, czy lodowe dzieła. Jest również rozdział poświęcony nauce radzenia sobie w lesie – np. nauka podstawowych węzłów, budowa schronienia czy wykorzystanie dziko rosnącego pożywienia. Na szczególną uwagę zasługuje część książki poświęcona różnym zabawom w życie lasu. Dzieci mogą stać się lisem tropiącym ofiarę lub królikiem uciekającym przed pożarem w lesie. Proponując dzieciom zabawy opisane w tej książce pokazujemy im jakie relacje zachodzą w lesie oraz uczymy je poprzez doświadczanie, aktywne odkrywanie świata wokół siebie. Książka napisana jest w sposób przejrzysty, zawiera wskazówki i rysunki ułatwiające przygotowanie poszczególnych zajęć. Miałam okazje wykorzystać już pewne propozycje z tej książki w trakcie zabawy z dziećmi na kolonii zuchowej i na zbiórce naborowej. Ta książka pomoże wyciągnąć dzieci na dwór, żeby coś budowały i tworzyły w prawdziwym świecie, zamiast na ekranach komputerów.

Gorąco polecam lekturę opisanych wyżej książek!

dh. Beata Ruszała – Drużynowa 8 p.Gromady Zuchowej „Wesołe Kasztaniaki”

Posted by: | Posted on: Wrzesień 6, 2017

Zbiórka Wyborcza Delegata na 40. Zjazd ZHP

Informujemy, że Zbiórka Wyborcza Delegata Hufca Szczecin ZHP oraz Hufca Szczecin- Pogodno ZHP na 40. Zjazd ZHP, odbędzie się 27 września 2017 r. o godz. 18:00 w budynku Chorągwi Zachodniopomorskiej przy ul. Ogińskiego 15 w Szczecinie.

Posted by: | Posted on: Wrzesień 5, 2017

Spotkanie Komisji Stopni Instruktorskich

Pierwsze spotkanie Komisji Stopni Instruktorskich po wakacjach odbędzie się już 19 września 2017 roku o godzinie 17:30. Wszystkich probantów zamierzających otworzyć lub zamknąć próbę serdecznie zachęcamy.

Posted by: | Posted on: Wrzesień 2, 2017

Harcerskie Studio Piosenki wznawia spotkania po wakacjach

Posted by: | Posted on: Sierpień 30, 2017

Festiwal już za momencik …

Trwają ostatnie przygotowania do Festiwalu, próby, konsultacje wokalne, dekoracje, nagrody, strojenie gitar 🙂

Program Festiwalu:

  • 09 września (sobota), godz. 12.00-17.00 Przegląd Konkursowy
  • 10 września (niedziela), godz. 12.00-14.00 Gala Laureatów

Miejsce Festiwalu:

  • Teatr Lalek PLECIUGA, ul. Teatralna 1 Szczecin
W tym roku prezentowane będą piosenki harcerskie i żeglarskie. Festiwal ma charakter otwarty.
Zapraszam wszystkich sympatyków tego wydarzenia!

Pozdrawiam cieplutko
Dh. Agnieszka

 

Tymczasem kilka wspomnień z poprzedniego Festiwalu
« 1 z 9 »

 

 

Posted by: | Posted on: Sierpień 23, 2017

Konkurs otwarty na projekt Harcerskiego Odznaczenia Honorowego „Medal Wdzięczności ZHP”

Na podstawie Uchwały nr 55/XXXVIII Rady Naczelnej ZHP z dnia 5 marca 2017 r. w sprawie wyróżnień i nagród hm. Dariusz Supeł – Przewodniczący ZHP  ogłasza konkurs otwarty na projekt Harcerskiego Odznaczenia Honorowego „Medal Wdzięczności ZHP”. Zasady konkursu określa regulamin, który można pobrać: tu.

hm. Jakub Cichocki gorąco zachęca do wzięcia udziału w konkursie – termin krótki, czyli do 11 września 2017 r.

Posted by: | Posted on: Sierpień 16, 2017

Wszystkie ręce na pokład – m/s Binowo!

Członkowie Komendy Hufca zapraszają 19 sierpnia 2017 (sobota) do wspólnej pracy remontowo-porządkowej na Bazie Binowo wszystkich przyjaciół naszej stanicy oraz tych, którzy chcą dodać cegiełkę do jej rozwoju i śródrocznego działania.

Zbiórka chętnych o godzinie 10.00 przy Hufcu ul. Ogińskiego 15. Prace potrwają do godziny 16.00 , a po ich zakończeniu ognisko z kiełbaskami , pieczonymi ziemniakami oraz bananami z czekoladą.

Do zobaczenia!