Szkolenia

now browsing by category

 
Posted by: | Posted on: Sierpień 19, 2019

Szkoleniowa Akcja Harcerska 2019` SZAH – edycja WIEŻA

KURS DRUŻYNOWYCH DRUŻYN STARSZOHARCERSKICH

KURS DRUŻYNOWYCH DRUŻYN WĘDROWNICZYCH

Kurs drużynowych drużyn starszoharcerskich i drużyn wędrowniczych organizowany jest przez Hufcowy Zespół Kadry Kształcącej Hufca Szczecin ZHP (Chorągiew Zachodniopomorska) w formie Zgrupowania Kursów Drużynowych Drużyn Starszoharcerskich i Drużynowych Drużyn Wędrowniczych SZAH 2019` – edycja WIEŻA

CEL: przygotowanie do pełnienia funkcji drużynowego drużyn harcerzy starszych i drużyn wędrowniczych

Miejsce: Szczecin i okolice (I i II biwak okolice Szczecina, III biwak w Szczecinie, dojazd na I i II biwak zapewnia organizator)

Terminy:
I biwak: 27-29.09.2019
II biwak: 25-27.10.2019
III biwak: 29.11-01.12.2019

Dodatkowa składka członkowska: 300zł (obejmuje m.in.: zakwaterowanie, obiady, materiały programowe i gospodarcze, kawa, herbata, woda, transport na I i II biwak ze Szczecina).

Dojazd na kurs (do Szczecina), karimata, śpiwór, naczynia (kubek, sztućce i talerz) oraz śniadania i kolacje są we własnym zakresie. 

Zasady kwalifikacji na kurs:

 • minimalny wiek – 16 lat (rocznikowo) na kurs drużynowych drużyn starszoharcerskich oraz 17 lat (rocznikowo) na kurs drużynowych drużyn wędrowniczych,
 • ukończony kurs przewodnikowski lub posiadanie stopnia instruktorskiego,
 • opłacone składki członkowskie,
 • zgłoszenie do dnia 12 września 2019r. uczestnictwa w kursie w formie ankiety zgłoszeniowej (przesłanie skanu kompletnie wypełnionej i podpisanej ankiety na adres mailowy: szah2019@gmail.com)
 • uregulowanie do dnia 15 września 2019r. składki zadaniowej z tytułu uczestnictwa w kursie (kwota 300 zł) przelewem na konto bankowe Hufca Szczecin ZHP (ul. Ogińskiego 15, 71-431 Szczecin), prowadzone przez Raiffeisen Bank Polska S.A., o numerze: 59 1750 0012 0000 0000 3297 3997.

Warunki uczestnictwa i ukończenia kursu drużynowych drużyn starszoharcerskich / drużyn wędrowniczych można pobrać >>> TUTAJ

Limit miejsc: 10 -15 uczestników na każdy z kursów 

Wpłaty (składka zadaniowa 300 zł): 
Hufiec Szczecin ZHP

Ul. Ogińskiego 15

71-431 Szczecin
Raiffeisen Bank Polska S.A

59 1750 0012 0000 0000 3297 3997
z dopiskiem: składka zadaniowa na kurs drużynowych drużyn starszoharcerskich* / wędrowniczych* (wpisać właściwe), imię i nazwisko Zgłoszenia do 12.09.2019r., wpłaty do 15.09.2019 roku – po zakwalifikowaniu się na kurs (informacje o zakwalifikowaniu się na kurs będą przesyłane niezwłocznie na adres mailowy wskazany jako kontakt w ankiecie)

W razie pytań zapraszamy do kontaktu mailowego: szah2019@gmail.com

  Czuwaj!

Komenda Zgrupowania Kursów

SZAH 2019` – edycja WIEŻA Opublikował: phm. Jerzy Ruszała

Posted by: | Posted on: Maj 6, 2019

Druhowie Kacper i Jacek ukończyli kurs przewodnikowski „Latarnik”

W weekend majowy 2019 roku dobiegł końca kurs przewodnikowski „Latarnik”. Organizatorem kursu byli instruktorzy Hufca Ziemi Wolińskiej ZHP. Ze środowiska Hufca Szczecin ZHP wzięli w nim udział: dh. Kacper – przyboczny 64 DW „Caligo” oraz dh. Jacek – przyboczny 65 próbnej Drużyny Harcerskiej „Patronusy”.

I choć to może groźnie brzmi, to Komenda kursu miała świadomość, że ważne jest to żeby kursanci jak najwięcej wzięli z zajęć dla siebie – bez niepotrzebnego ciśnienia. Widać po zdjęciach, że tak chyba się działo

Druhom Kacprowi i Jackowi serdecznie gratulujemy ukończenia kursu, a Komendzie kursu serdecznie dziękujemy za trud wyszkolenia kolejnej grupy instruktorów!

Przygotował: Jerzy Ruszała phm.; foto: fanpage Hufca Ziemi Wolińskiej ZHP.

1
« 1 z 17 »
Posted by: | Posted on: Kwiecień 17, 2019

Warsztaty z pozyskiwania środków na działalność harcerską

14 kwietnia 2019 roku podharcmistrzyni Anna Piasecka-Grzegorek przeprowadziła szkolenie z zakresu pozyskiwania środków na działalność harcerską. Szkolenie odbyło się w ramach Kursu Podharcmistrzowskiego realizowanego wspólnie przez kadrę Hufca Szczecin-Dąbie i Hufca Szczecin, jednak miało charakter otwarty i każdy zainteresowany mógł wziąć w nim udział.

Szkolenie bardzo ciekawe, prowadzone – jak wszystkie szkolenia Aniuszy – w wartki i interesujący sposób. 🙂  Na wstępie dokonaliśmy przeglądu źródeł pochodzenia środków wykorzystywanych na finansowanie bieżącej i inwestycyjnej działalności naszego środowiska. Druhna Aniusza zwracała nam uwagę na specyfiki poszczególnych instytucji i na potrzebę ich uwzględnienia w procesie aplikowania o środki. Przyjrzeliśmy się zakresowi działań w ramach organizacji pożytku publicznego, bowiem ZHP posiada status takiej organizacji. Omówiliśmy też podstawowe elementy wniosku-oferty o dofinansowanie – na co zwrócić uwagę przy jego wypełnianiu.

Niestety szkolenie to pokazało, że zagadnienia finansowe są bardzo obszerne i jednodniowe szkolenie to stanowczo za mało, aby zbudować choćby uświadomioną niekompetencję, czyli drugi stopień doskonałości w tym temacie 🙂

Dziękując druhnie podharcmistrzyni za ciekawe zajęcia i przekazane materiały do samokształcenia –  z niecierpliwością czekamy już na zapowiedziane kolejne edycje szkoleń finansowych.

Przygotował: Jerzy Ruszała phm.

Foto: Grzegorz Handorf

Posted by: | Posted on: Grudzień 12, 2018

Już w styczniu 2019r. kolejny kurs przewodnikowski!

Wszystkich rozpoczynających przygodę w granatowym kolorze, zapraszamy na kurs przewodnikowski organizowany przez Hufiec Szczecin Dąbie. Uwaga! Krótki termin zgłoszeń i duża liczba chętnych 🙂
 
Nie czekaj! Zapisz się już dzisiaj.
 
Część zajęć na kursie będzie prowadzona przez instruktorów Hufca Szczecin.
 
http://szczecindabie.zhp.pl/2018/12/07/897/
 
phm. Anna Piasecka – Grzegorek   

 Opublikował: phm. Jerzy Ruszała

Posted by: | Posted on: Listopad 9, 2018

Szkolenie: Komunikacja z dzieckiem

Hufcowy Zespół Kadry Kształcącej, w ramach KaFKa, czyli Krótkich Form Kształceniowych, serdecznie zaprasza do uczestnictwa w warsztatach dotyczących komunikacji z najmłodszymi milusińskimi – zuchami. 🙂 Drogi Instruktorze, z uwagi na krótki termin zgłoszeń, nie odkładaj napisania maila na jutro!

W oczekiwaniu na listopadowe spotkanie z Wami
Czuj! i Czuwaj!
phm. Anna Piasecka – Grzegorek
(Krótkie Formy Kształceniowe – KaFKa)

Posted by: | Posted on: Październik 12, 2018

„Dwunastu wspaniałych” na warsztatach „Jak obsługiwać zucha?, czyli harcerska rzecz o 6 – 9 latkach”.

6 października 2018 roku, w ramach projektu KaFKa (Krótkie Formy Kształceniowe), w Punkcie Przedszkolnym FANTAZJA, „dwunastka wspaniałych” składająca się z harcerzy starszych, wędrowników i instruktorów uczestniczyła w warsztatach: „Jak obsługiwać zucha?, czyli harcerska rzecz o 6 – 9 latkach”.

Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzieli się jak niesamowitą istotą jest zuch, jak z zuchami rozmawiać i jak ważnymi dla nich osobami są: drużynowy i przyboczny. Harcmistrzyni Krystyna Czerwińska – Twarowska zaczarowała wszystkich opowieściami rodem z krainy zuchowej. O rozwoju psychofizycznym zuchów opowiadała druhna Aleksandra Sozzo. Podharcmistrzyni Anna Kaczmarek – Rusiecka uchyliła obecnym rąbka magii zuchowych pląsów, a podharcmistrzyni Anna Piasecka – Grzegorek skonstruowała z uczestnikami m.in. wzór drużynowego zuchowego.

Energii podczas warsztatów dodały wszystkim zuchowe naleśniki z samym słodkim dobrem 😊, czyli z czekoladowym bądź karmelowym kremem, owocami, bitą śmietaną i płatkami migdałów (każdy z uczestników przyrządził je sobie sam – według własnego uznania).

To była dobra, energiczna sobota 😊, mająca raptem 6 albo 9 lat 😊

W załączeniu kilka zdjęć z warsztatów autorstwa dh Ariany Sozzo i … (mówione szeptem 😊) zaproszenie: następne zajęcia realizowane w ramach projektu KaFKa, odbędą się w lutym 2019r. a dotyczyć będą emisji głosu oraz świadomego nim zarządzania (np. do wydawania skutecznych poleceń lub zbudowania napięcia podczas opowiadania gawędy 😊). Serdecznie zapraszam na lutowe spotkanie 😊

phm. Anna Piasecka – Grzegorek

Hufcowy Zespół Kadry Kształcącej

Opublikował: phm. Jerzy Ruszała

Posted by: | Posted on: Październik 4, 2018

Jesienne Spotkania ze Specjalnościami w Chorągwi Zachodniopomorskiej

Serdecznie zapraszamy zainteresowanych szefów jednostek i starszyznę Hufca na 3. edycję Jesiennych Spotkań ze Specjalnościami.

Jeśli chcecie rozpocząć przygodę ze specjalnościami lub prowadzicie już drużynę specjalnościową i szukacie nowych propozycji programowych, ciekawych kontaktów oraz nowych możliwości – to spotkanie dokładnie dla Was!

 • Spotkanie odbędzie się w Budynku Komendy Chorągwi Zachodniopomorskiej ZHP przy ulicy Ogińskiego 15 w Szczecinie w dniu 27.10.2018 r.
 • Rozpocznie się o godzinie 10:00, a zakończy w okolicach 17:30. Organizator zapewnia uczestnikom ciepły posiłek obiadowy.
 • Składka zadaniowa to 5zł.

Szczegóły pod adresem: http://zachpom.zhp.pl/jesienne-spotkania-z-specjalnosciami/

Komenda Hufca Szczecin

Opublikował: phm. Jerzy Ruszała

Posted by: | Posted on: Wrzesień 18, 2018

Jak obsługiwać zucha, czyli harcerska rzecz o 6 – 9 latkach

Hej! Ty! Właśnie Ty, Harcerzu Starszy i Wędrowniku!

Widzę, że jesteś gotowy na nowe wyzwania! Wiem, że aktywność harcerska w postaci zbiórki jeden raz w tygodniu (czasami uczestnictwa w jakiś dodatkowych akcjach), to troszkę mało dla Ciebie. Jakaś dobra siła gdzieś Cię gna, coś byś jeszcze zrobił, czegoś nowego doświadczył, „spróbował się” z nowymi zadaniami, może nawet odnalazł jakąś kolejną swoja misję i ludzi, tak samo zakręconych jak Ty. 😊

Zapraszam Cię zatem na 6 godzin do świata zuchów. 😊 To naprawdę świetny świat. W zasadzie znasz go dobrze, tylko troszkę gdzieś pamięć o nim się przykurzyła … cóż, czas robi swoje. 😊

6 października 2018r. w godzinach od 10.00 do 16.00, w Punkcie Przedszkolnym „Fantazja” na ul. Widokowej 8 w Szczecinie (dzielnica Warszewo, okolice pętli autobusu 87) odbędą się warsztaty, które nazwałam „Jak obsługiwać zucha, czyli harcerska rzecz o 6 – 9 latkach”.

Zapraszam Cię na nie bardzo serdecznie. Podczas tych warsztatów dowiemy się dlaczego zuch to taka osobliwa materia i dlaczego każdy opiekun zuchowy to super gość! 😊 Poznamy trochę sprawdzonych sposobów na to, żeby zuchy nas słuchały, żeby się nie nudziły i znalazły siłę do wejścia na Mont Everest. 😊 Oczywiście nie zabraknie pląsów zuchowych oraz prawdziwego, zuchowego obiadu (który sami sobie zrobimy), czyli najbardziej zuchowych na całym świecie naleśników 😊.


Co zrobić, żeby wziąć udział w warsztatach?

Najpierw trzeba napisać informację mailową (na adres: warsztaty.kafka@wp.pl), zawierającą imię i nazwisko osoby, która chce wziąć udział w warsztatach, numer telefonu oraz drużynę, do której aktualnie należy. Potem, na konto składek zadaniowych:
Raiffeisen Bank Polska S.A. ul. Piękna 20, 00-549 Warszawa
numer 59 1750 0012 0000 0000 3297 3997
należy wpłacić składkę zadaniową w wysokości 10 zł, wpisując w tytule przelewu imię i nazwisko uczestnika oraz dopisek „warsztaty zuchowe”.

Zgłoszenia i wpłaty przyjmowane są do 30 września 2018r., bo w tym dniu o godz. 23.59 zamykam listę.
Warsztaty odbędą się w przypadku gdy grupa zgłoszonych uczestników osiągnie pułap minimum 5 osób. Maksymalna liczba uczestników – 20 osób.
Hej! Ty! Właśnie Ty Harcerzu Starszy i Wędrowniku! Przyjdziesz? Zapraszam Cię serdecznie 😊

Czuj! I Czuwaj!
phm. Anna Piasecka – Grzegorek
(Krótkie Formy Kształceniowe – KaFKa)

Opublikował: phm. Jerzy Ruszała

Posted by: | Posted on: Luty 16, 2017

KURS PRZEWODNIKOWSKI „SZACH”

Hufiec-Szczecin-na-www2

ZKK HUFCA SZCZECIN

zaprasza na

Kurs Przewodnikowski „SZACH”

 

 1. Celem kursu jest przygotowanie członka ZHP do bycia instruktorem ZHP.
 2. Terminy biwaków: 24-26.02; 10-12.03; 25-26.03.2017
 1. Komenda kursu:

    – komendant kursu: hm. Waldemar Piątek
– członek komendy: pwd. Iwona Rybak
– członek komendy: phm. Paweł Kamiński

 1. Kurs będzie funkcjonował w dwóch grupach/zastępach.
  Przewidywana ilość kursantów – 12 osób (po 6 w zastępie).

 1. Koszt kursu: 112,00 zł

            Zapewniamy: obiady w soboty, noclegi w warunkach turystycznych,

 1. Wymagania wobec uczestników:
 • minimalny wiek – co najmniej 16 lat (rocznikowo)
 • minimalna liczba uczestników – 10
 1. Warunki ukończenia kursu:
  – obecność na 90% zajęć
  aktywny udział w zajęciach
  wykonanie dodatkowego zadania lub zadań zleconych przez komendę:
  a) Zapoznanie się ze Statutem ZHP

b) Zapoznanie się z obowiązującymi regulaminami: musztry, mundurowy i ceremoniału harcerskiego.

c) przygotować dwa pląsy

Osoby chcące wziąć udział w kursie powinny zgłosić się mailowo – przesyłając ankietę zgłoszeniową

do 22.02.2017 – na adres kształcenie@szczecin.zhp.pl

(oryginał ankiety należy dostarczyć na pierwszy biwak)

Posted by: | Posted on: Styczeń 23, 2017

Szkolenie „Sytuacje intymne w pracy wychowawczej”

szkolenie