XXV Jubileuszowy Rajd Harcerski GRYF – trasa zuchowa 2019

Posted by: | Posted on: Maj 2, 2019
Tegoroczna trasa zuchowa na XXV Jubileuszowym Ogólnopolskim Rajdzie Harcerskim GRYF odbyła się pod hasłem: „Szczecin dawniej i dziś”. Cel jaki postawiła sobie pwd. Beata Ruszała – Komendantka trasy zuchowej, która przygotowała całą trasę zuchową, było przybliżenie zuchom miejsc w Szczecinie, które są ważnymi punktami na mapie miasta – miejsc historycznych oraz tych bardziej współczesnych, które świadczą o rozwoju i postępie tego miasta.
 
Patrole zuchowe poruszały się w centrum miasta po obszarze zaznaczonym na mapce, na której było umiejscowionych 12 punktów. Zuchy odwiedziły m. in. takie miejsca jak: Zamek Książąt Pomorskich, Ratusz Staromiejski, Wały Chrobrego, Muzeum Narodowe „Centrum Dialogu – Przełomy”, Centrum Handlowe „Kaskada”, fontanna przy pl. Tobruckim (dawniej Sedina), Hotel Park w Parku Żeromskiego, płyta pamiątkowa przy pl. Żołnierza Polskiego (tzw. płyta harcerzy), czy bar „Pasztecik”. Na każdym punkcie zuchy miały do wykonania zadania, których punktacja decydowała później o zajętym miejscu w klasyfikacji ogólnej Rajdu GRYF.
 
Po zakończonym rajdzie w mieście i dotarciu do szkoły przy ul. Strzałowskiej, na zuchy czekał dalszy ciąg atrakcji. Patrole zuchowe zmierzyły się w rywalizacji w Turnieju o Puchar Gryfika, przygotowanym i prowadzonym przez pwd. Macieja Gofronia. Z zadziwieniem patrzyliśmy jak zuchy po przejściu trasy rajdu miały jeszcze dużo sił, aby z zapałem walczyć w konkurencjach sportowych.
 
Zakończeniem  XXV Rajdu GRYF był uroczysty apel w dniu 28.04.2019 r., na którym zostały ogłoszone wyniki uzyskane na poszczególnych trasach metodycznych oraz wręczone nagrody dla zwycięzców. Na trasie zuchowej
  • I miejsce w klasyfikacji rajdowej uzyskał patrol z 8 GZ „Wesołe Kasztaniaki” pod nazwą „Kasztaniaki”,
  • II miejsce w klasyfikacji rajdowej zajął patrol z 6 GZ „Zielone Zabki” tzw. Goferki,
  • III miejsce w klasyfikacji rajdowej przypadło patrolowi z 8 GZ „Wesołe Kasztaniaki” pod nazwą „Kasztanowce”.
  • Natomiast zwycięzcą Turnieju o Puchar Gryfika został patrol z 113 GZ „Niesforne Wicherki”.

Tegoroczny rajd przebiegał pod znakiem zmiennej aury pogodowej, ale humory wszystkim dopisywały. Zuchy miały okazję lepiej poznać swoje miasto, dla niektórych było to pierwsze spotkanie z jakimś miejscem w Szczecinie. Dodatkowo była to możliwość poznania zuchów z innych gromad, zmierzenia się w rywalizacji w trakcie rajdu czy turnieju.

Mam nadzieję, że uczestnicy trasy zuchowej – zarówno zuchy jak i ich patrolowi – dobrze się bawili w trakcie rajdu i w następnym roku znowu zgłoszą się na Rajd GRYF.
 
Przygotowała: pwd. Beata Ruszała – Komendantka trasy zuchowej
 
Foto: pwd. Maciej Gofroń, dh. Grażyna Ruszała, dh. Szymon Ruszała, phm. Jerzy Ruszała, dh. Szymon Kieroński, dh. Anna Malczewska.
Comments are Closed