Relacja z 4. Hufcowego Festiwalu Piosenki Harcerskiej BRZASK 2017

Posted by: | Posted on: Wrzesień 19, 2017

W dniach 09-10 września 2017r miało miejsce ważne wydarzenie w życiu Hufca Szczecin ZHP – 4 Hufcowy Festiwal Piosenki Harcerskiej „BRZASK”. Po raz kolejny na scenie Teatru Lalek „Pleciuga” w Szczecinie wystąpili reprezentanci różnych gromad zuchowych i drużyn harcerskich, nie tylko ze Szczecina.

W sobotę 09.09.2017r od godziny 12.00 do godziny 17.00 odbył się Przegląd Konkursowy wykonawców w kategorii piosenki harcerskiej oraz piosenki o tematyce żeglarskiej. W sumie wystąpiło ponad 30 uczestników; solistów, duetów i zespołów – ponad 150 zuchów i harcerzy. Poziom wykonawców był zróżnicowany, lecz większość uczestników wykazała się dużymi zdolnościami wokalnymi. Uczestnicy Festiwalu byli oceniani przez Jury w poszczególnych pionach metodycznych: zuchowym, harcerskim i starszoharcersko-wędrowniczym. Członkowie Jury Festiwalu w skupieniu oglądali kolejne występy, oceniając sposób wykonania i interpretację piosenek oraz biorąc pod uwagę ogólne wrażenia wyniesione podczas prezentacji przez uczestników. Emocje były wielkie! Publiczność gorąco dopingowała śpiewających oraz nagradzała entuzjastycznymi okrzykami i oklaskami.

W drugim dniu Festiwalu – w niedzielę 10.09.2017r o godzinie 12.00 rozpoczęła się finałowa Gala Festiwalu. Koncert rozpoczął pokaz taneczny w wykonaniu zespołu pn. „Hiszpańskie Dziewczyny”. W rytmie flamenco zawirowały kolorowe spódnice i wachlarze, a publiczność w zdumieniu i ciszy oglądała porywający układ taneczny przy akompaniamencie Jerzego Ruszała i Wojciecha Ruszała do zaaranżowanej na rytmy flamenco piosenki żeglarskiej pt. „Hiszpańskie dziewczyny”. Jako kolejny na scenie zaprezentował się zespół „Harcerskiego Studia Piosenki”, wykonując wiązankę piosenek żeglarskich i szantowych. Następnie zaprezentował się Krąg Starszyzny Harcerskiej „Potencjometr Artystyczny” śpiewając piosenkę o tym, że wszyscy harcerze to jedna rodzina.

Kiedy na scenie zapowiedziano pojawienie się członków Jury Festiwalu emocje sięgnęły zenitu. W tym roku Jury postanowiło wyłonić po jednym laureacie w każdej kategorii: harcerskiej oraz żeglarskiej. Lista nagrodzonych laureatów przedstawia się następująco:

Piosenka Harcerska:

 • w kategorii zuchowej – 1 TGZ Sokoliki Aniela Partyka
 • w kategorii harcerskiej – 113 DH Ogniki Weronika Ochał
 • w kategorii starszoharcersko-wędrowniczej – 64 DW Caligo Patrycja Sierzputowska

Piosenka Żeglarska:

 • w kategorii zuchowej – 2 GZ Dzielne Gumisie
 • w kategorii harcerskiej – 22 DH Błękitna Daniel Novosad
 • w kategorii starszoharcersko-wędrowniczej – 88 DH Uroczysko Janek Szymborski.

Jury Festiwalu zdecydowało się przyznać następujące wyróżnienia:

 • 1 TDH Sokoły – Weronika Bassara – interpretacja „Hej żeglujże żeglarzu”
 • 45 DH Burza – Barbara Szczepanowska+Małgorzata Sekuła = zespół Bośki – za współpracę sceniczną i przygotowanie choreografii
 • 1 WGZ Bursztynki – za choreografię, wykorzystanie rekwizytów i strojów oraz energię
 • 7 DW Wataha – zespół – za pomysł i wytworzenie energetycznego klimatu
 • 6 GZ Zielone Żabki – zespół Żabusie Całusie – za stroje wikingów
 • 5 GZ Dzielni Apacze – zespół – za lokalny patriotyzm „Hymn Nowego Warpna”
 • 6 GZ Zielone Żabki – zespół przyboczne – za inwencję twórczą i humorystyczną choreografię
 • 9 WDH Watra – Wiktoria Dąbrowska – za swobodę i obycie sceniczne
 • 113 DH Ogniki – zespół – za użycie języka migowego w piosence
 • Cały Szczecin – zespół – za śpiewanie na głosy
 • 22 DH Błękitna – Aleksandra Michalska – za barwę głosu.

Na zakończenie Gali Festiwalu czekała na wszystkich niespodzianka. W ramach zapowiedzi nowej kategorii na przyszłoroczny festiwal wystąpił zespół pn. „Harcerska Kalifornia”. Do znanego utworu „Hotel Kalifornia” został ułożony przez phm. Lidię Kmiecik-Zieleniak tekst o tematyce harcerskiej. Porywające wykonanie utworu na trzy głosy, przy akompaniamencie pięciu różnego rodzaju gitar na długo zostanie w pamięci widzów zgromadzonych w sali teatru „Pleciuga”.

Tradycyjnie Festiwal zakończył się wspólnym odśpiewaniem piosenki festiwalowej pt. „Ten świat to my”.

Galeria zdjęć (fot. Szymon Pater) z przebiegu Festiwalu dostępna jest ->>> TUTAJ

Przygotowała: dh. Beata Ruszała  Opublikował: phm. Jerzy Ruszała

Comments are Closed